Football Ukraine Vyscha Liga 2023/2024 Live Scores, Fixtures, Standings and Results
Vyscha Liga
Matches
May 19
Vorskla Poltava Obolon Kyiv
66'
Vorskla Poltava
2
Obolon Kyiv
0
LNZ Lebedyn FC Zorya Lugansk
10:00
Ended
LNZ Lebedyn
2
FC Zorya Lugansk
1
FC Rukh Lviv Chernomorets Odessa
12:30
Ended
FC Rukh Lviv
2
Chernomorets Odessa
0
FC Veres Rivne PFC Oleksandria
12:30
Ended
FC Veres Rivne
2
PFC Oleksandria
2
FK Minai Kolos Kovalivka
12:30
Ended
FK Minai
3
Kolos Kovalivka
2
FC Metalist 1925 Polissya Zhytomyr
12:30
Ended
FC Metalist 1925
3
Polissya Zhytomyr
3
Dnipro-1 Shakhtar Donetsk
12:30
To be fixed
Dnipro-1
1
Shakhtar Donetsk
1
May 25
FC Zorya Lugansk Kolos Kovalivka
12:00
FC Zorya Lugansk
Kolos Kovalivka
FC Kryvbas Kriviy Rih FK Minai
12:30
FC Kryvbas Kriviy Rih
FK Minai
FC Metalist 1925 FC Veres Rivne
12:30
FC Metalist 1925
FC Veres Rivne
LNZ Lebedyn Vorskla Poltava
12:30
LNZ Lebedyn
Vorskla Poltava
Obolon Kyiv PFC Oleksandria
13:00
Obolon Kyiv
PFC Oleksandria
Chernomorets Odessa Dnipro-1
15:00
Chernomorets Odessa
Dnipro-1
FC Rukh Lviv Dynamo Kiev
15:00
FC Rukh Lviv
Dynamo Kiev
Polissya Zhytomyr Shakhtar Donetsk
15:00
Polissya Zhytomyr
Shakhtar Donetsk
Season
28 Jul 2023
3 Jun 2024
Premier League Standings
#
Team
P
W
D
L
GA
GF
Pts
Last 5
Champions League Qualification
UEFA Europa League
UEFA Conference League Qualification
Relegation Playoffs
Relegation
#
Team
P
W
D
L
GA
GF
Pts
Last 5
Champions League Qualification
UEFA Europa League
UEFA Conference League Qualification
Relegation Playoffs
Relegation
#
Team
P
W
D
L
GA
GF
Pts
Last 5
Champions League Qualification
UEFA Europa League
UEFA Conference League Qualification
Relegation Playoffs
Relegation
Results
May 19
FC Veres Rivne PFC Oleksandria
12:30
Ended
FC Veres Rivne
2
PFC Oleksandria
2
FC Rukh Lviv Chernomorets Odessa
12:30
Ended
FC Rukh Lviv
2
Chernomorets Odessa
0
FK Minai Kolos Kovalivka
12:30
Ended
FK Minai
3
Kolos Kovalivka
2
FC Metalist 1925 Polissya Zhytomyr
12:30
Ended
FC Metalist 1925
3
Polissya Zhytomyr
3
Vorskla Poltava Obolon Kyiv
12:30
Interrupted
Vorskla Poltava
0
Obolon Kyiv
0
Dnipro-1 Shakhtar Donetsk
12:30
Interrupted
Dnipro-1
1
Shakhtar Donetsk
0
LNZ Lebedyn FC Zorya Lugansk
10:00
Ended
LNZ Lebedyn
2
FC Zorya Lugansk
1
May 18
Dynamo Kiev FC Kryvbas Kriviy Rih
12:30
Ended
Dynamo Kiev
3
FC Kryvbas Kriviy Rih
1
May 13
FC Zorya Lugansk FC Veres Rivne
15:00
Ended
FC Zorya Lugansk
1
FC Veres Rivne
1
Kolos Kovalivka LNZ Lebedyn
12:30
Ended
Kolos Kovalivka
1
LNZ Lebedyn
3
FC Kryvbas Kriviy Rih Polissya Zhytomyr
10:00
Ended
FC Kryvbas Kriviy Rih
0
Polissya Zhytomyr
1
May 12
Chernomorets Odessa FC Metalist 1925
12:30
Ended
Chernomorets Odessa
3
FC Metalist 1925
0
PFC Oleksandria Dnipro-1
10:00
Ended
PFC Oleksandria
1
Dnipro-1
0
May 11
Shakhtar Donetsk Dynamo Kiev
15:00
Ended
Shakhtar Donetsk
1
Dynamo Kiev
0
Obolon Kyiv FC Rukh Lviv
12:30
Ended
Obolon Kyiv
0
FC Rukh Lviv
0
Vorskla Poltava FK Minai
10:00
Ended
Vorskla Poltava
2
FK Minai
3
May 09
Kolos Kovalivka FC Zorya Lugansk
12:30
Ended
Kolos Kovalivka
0
FC Zorya Lugansk
1
May 06
FC Veres Rivne FK Minai
15:00
Ended
FC Veres Rivne
3
FK Minai
1
Dnipro-1 FC Kryvbas Kriviy Rih
10:35
Ended
Dnipro-1
1
FC Kryvbas Kriviy Rih
0
May 05
Shakhtar Donetsk Chernomorets Odessa
15:00
Ended
Shakhtar Donetsk
3
Chernomorets Odessa
0
Dynamo Kiev Kolos Kovalivka
12:30
Ended
Dynamo Kiev
5
Kolos Kovalivka
0
Polissya Zhytomyr FC Zorya Lugansk
10:00
Ended
Polissya Zhytomyr
1
FC Zorya Lugansk
1
May 04
FC Metalist 1925 Vorskla Poltava
15:00
Ended
FC Metalist 1925
3
Vorskla Poltava
2
Obolon Kyiv LNZ Lebedyn
12:30
Ended
Obolon Kyiv
1
LNZ Lebedyn
0
PFC Oleksandria FC Rukh Lviv
10:00
Ended
PFC Oleksandria
2
FC Rukh Lviv
2
May 01
Dynamo Kiev FC Veres Rivne
12:30
Ended
Dynamo Kiev
3
FC Veres Rivne
0
Chernomorets Odessa Shakhtar Donetsk
10:00
Ended
Chernomorets Odessa
1
Shakhtar Donetsk
4
April 29
Polissya Zhytomyr Vorskla Poltava
15:00
Ended
Polissya Zhytomyr
1
Vorskla Poltava
0
April 28
FC Kryvbas Kriviy Rih FC Metalist 1925
15:00
Ended
FC Kryvbas Kriviy Rih
3
FC Metalist 1925
0
Kolos Kovalivka PFC Oleksandria
12:30
Ended
Kolos Kovalivka
0
PFC Oleksandria
0
FC Zorya Lugansk Obolon Kyiv
10:00
Ended
FC Zorya Lugansk
0
Obolon Kyiv
0
April 27
FC Rukh Lviv FC Veres Rivne
15:00
Ended
FC Rukh Lviv
3
FC Veres Rivne
1
LNZ Lebedyn Shakhtar Donetsk
12:30
Ended
LNZ Lebedyn
0
Shakhtar Donetsk
3
Dnipro-1 Dynamo Kiev
10:00
Ended
Dnipro-1
1
Dynamo Kiev
2
FK Minai Chernomorets Odessa
10:00
Ended
FK Minai
2
Chernomorets Odessa
0
April 22
Shakhtar Donetsk FC Zorya Lugansk
15:00
Ended
Shakhtar Donetsk
2
FC Zorya Lugansk
1
FC Metalist 1925 Obolon Kyiv
12:30
Ended
FC Metalist 1925
1
Obolon Kyiv
1
FK Minai FC Rukh Lviv
10:00
Ended
FK Minai
1
FC Rukh Lviv
1
April 21
Dynamo Kiev Polissya Zhytomyr
15:00
Ended
Dynamo Kiev
3
Polissya Zhytomyr
0
PFC Oleksandria LNZ Lebedyn
12:30
Ended
PFC Oleksandria
1
LNZ Lebedyn
2
FC Veres Rivne Dnipro-1
10:00
Ended
FC Veres Rivne
1
Dnipro-1
1
April 20
Vorskla Poltava Kolos Kovalivka
15:00
Ended
Vorskla Poltava
0
Kolos Kovalivka
2
Chernomorets Odessa FC Kryvbas Kriviy Rih
12:30
Ended
Chernomorets Odessa
1
FC Kryvbas Kriviy Rih
2
April 18
FC Zorya Shakhtar Donetsk
12:30
Ended
FC Zorya
1
Shakhtar Donetsk
3
FC Zorya Lugansk Shakhtar Donetsk
12:30
Ended
FC Zorya Lugansk
1
Shakhtar Donetsk
3
April 17
PFC Oleksandria Obolon Kyiv
15:00
Ended
PFC Oleksandria
2
Obolon Kyiv
2
FK Minai Dynamo Kiev
12:30
Ended
FK Minai
1
Dynamo Kiev
3
April 15
FC Metalist 1925 Dnipro-1
15:00
Ended
FC Metalist 1925
1
Dnipro-1
1
LNZ Lebedyn FC Veres Rivne
12:30
Ended
LNZ Lebedyn
1
FC Veres Rivne
0
April 14
Polissya Zhytomyr Kolos Kovalivka
15:00
Ended
Polissya Zhytomyr
1
Kolos Kovalivka
0
Top Players
Scorers
1
Vladyslav Andriyovych Vanat
Dynamo Kiev
14
2
Vitaliy Buyalskiy
Dynamo Kiev
10
3
Danylo Sikan
Shakhtar Donetsk
10
4
Oleksii Gutsuliak
Dnipro-1
9
5
Eduardo Guerrero
FC Zorya Lugansk
9
6
Andriy Yarmolenko
Dynamo Kiev
8
7
Oleksandr Filippov
Dnipro-1
8
8
Oleg Kozhushko
FC Kryvbas Kriviy Rih
8
9
Andriy Shtogrin
Chernomorets Odessa
8
10
Ruslan Yuriiovych Stepanyuk
Vorskla Poltava
7
11
Nazar Voloshyn
Dynamo Kiev
7
12
Kvasnytsia Ilya Sergeevich
FC Rukh Lviv
7
13
Maksym Zaderaka
FC Kryvbas Kriviy Rih
6
14
Dmytro Kryskiv
Shakhtar Donetsk
6
15
Georgiy Sudakov
Shakhtar Donetsk
6
16
Volodymyr Brazhko
Dynamo Kiev
6
17
Igor Krasnopir
Obolon Kyiv
6
18
Dmytro Yusov
FC Metalist 1925
5
19
Oleksandr Zubkov
Shakhtar Donetsk
5
20
Oleksandr Pikhalyonok
Dnipro-1
5
21
Artur Avagimyan
Chernomorets Odessa
5
22
Vladyslav Kabaev
Dynamo Kiev
5
23
Vladyslav Naumets
LNZ Lebedyn
5
24
Yurii Klymchuk
FC Rukh Lviv
5
25
Artem Shulianskyi
PFC Oleksandria
5
26
Andrii Boryachuk
FC Metalist 1925
4
27
Bogdan Boychuk
Chernomorets Odessa
4
28
Mykola Shaparenko
Dynamo Kiev
4
29
Bogdan Lednev
Dnipro-1
4
30
Maksym Lunov
FC Kryvbas Kriviy Rih
4
31
Orest Kuzyk
Chernomorets Odessa
4
32
Denys Antiukh
FC Zorya Lugansk
4
33
Artem Kozak
Polissya Zhytomyr
4
34
Artem Bondarenko
Shakhtar Donetsk
4
35
Vasyl Runic
FC Rukh Lviv
4
36
Artur Remenyak
FK Minai
4
37
Talles Brener De Paula
FC Rukh Lviv
4
38
Denys Ustymenko
FC Kryvbas Kriviy Rih
4
39
Danil Skorko
PFC Oleksandria
4
40
Lassina Franck Traore
Shakhtar Donetsk
4
41
Denys Kuzyk
FC Kryvbas Kriviy Rih
4
42
Beni Makouana
Polissya Zhytomyr
4
43
Bogdan Slyubyk
FC Rukh Lviv
4
44
Yevgeniy Pastukh
FC Rukh Lviv
4
45
Iago Siqueira
FC Veres Rivne
4
46
Vladlen Yurchenko
Vorskla Poltava
3
47
Dmytro Shastal
FC Veres Rivne
3
48
Yegor Tverdokhlib
FK Minai
3
49
Denys Oliynyk
LNZ Lebedyn
3
50
Oleksandr Sklyar
Vorskla Poltava
3
Assists
1
Vitaliy Buyalskiy
Dynamo Kiev
5
2
Oleksandr Zubkov
Shakhtar Donetsk
5
3
Vladyslav Andriyovych Vanat
Dynamo Kiev
5
4
Timur Stetskov
FC Kryvbas Kriviy Rih
5
5
Lassina Franck Traore
Shakhtar Donetsk
4
6
Kevin
Shakhtar Donetsk
4
7
Valery Dubko
Obolon Kyiv
4
8
Kvasnytsia Ilya Sergeevich
FC Rukh Lviv
4
9
Mykola Shaparenko
Dynamo Kiev
4
10
Nazar Voloshyn
Dynamo Kiev
4
11
Volodymyr Adamiuk
Dnipro-1
4
12
Oleksandr Pikhalyonok
Dnipro-1
4
13
Yvan Dibango
FC Kryvbas Kriviy Rih
4
14
Juan Alvina Bezerra
PFC Oleksandria
3
15
Rafael Fonseca
FC Kryvbas Kriviy Rih
3
16
Andriy Yarmolenko
Dynamo Kiev
3
17
Oleksiy Khoblenko
LNZ Lebedyn
3
18
Talles Brener De Paula
FC Rukh Lviv
3
19
Oleksandr Filippov
Dnipro-1
3
20
Artem Bondarenko
Shakhtar Donetsk
3
21
Denys Antiukh
FC Zorya Lugansk
3
22
Dmytro Kryskiv
Shakhtar Donetsk
3
23
Dmytro Shastal
FC Veres Rivne
2
24
Vladislav Vakula
FK Minai
2
25
Andriy Totovytsky
Kolos Kovalivka
2
26
Maksim Marusic
FC Veres Rivne
2
27
Denys Nahnoinyi
FC Zorya Lugansk
2
28
Oleh Fedor
FC Rukh Lviv
2
29
Petar Micin
FC Zorya Lugansk
2
30
Vyacheslav Churko
FC Zorya Lugansk
2
31
Arielson
Polissya Zhytomyr
2
32
Giorgi Gocholeishvili
Shakhtar Donetsk
2
33
Muharrem Jashari
LNZ Lebedyn
2
34
Vadym Milko
Kolos Kovalivka
2
35
Oleksandr Syrota
Dynamo Kiev
2
36
Kostiantyn Vivcharenko
Dynamo Kiev
2
37
Oleksandr Karavaev
Dynamo Kiev
2
38
Artur Avagimyan
PFC Oleksandria
2
39
Dmytro Khomchenovsky
FC Kryvbas Kriviy Rih
2
40
Igor Kurylo
FC Metalist 1925
2
41
Pavlo Orikhovsky
Kolos Kovalivka
2
42
Andrii Boryachuk
FC Metalist 1925
2
43
Yurii Klymchuk
FC Rukh Lviv
2
44
Andriy Batsula
Vorskla Poltava
2
45
Bogdan Boychuk
Chernomorets Odessa
2
46
Beni Makouana
Polissya Zhytomyr
2
47
Denis Miroshnichenko
Dnipro-1
2
48
Maksym Zhychykov
FC Metalist 1925
2
49
Ziguy Badibanga
Chernomorets Odessa
2
50
Oleg Kozhushko
FC Kryvbas Kriviy Rih
2
Yellow cards
1
Valery Dubko
Obolon Kyiv
12
2
Artem Chelyadin
Vorskla Poltava
10
3
Oleksandr Sklyar
Vorskla Poltava
9
4
Taras Moroz
Obolon Kyiv
9
5
Eduard Sarapii
Dnipro-1
9
6
Roman Didyk
FC Rukh Lviv
9
7
Sergiy Petko
FK Minai
8
8
Ivan Kalyuzhny Volodymyrovych
PFC Oleksandria
8
9
Iago Siqueira
FC Veres Rivne
8
10
Viacheslav Tankovskyi
Polissya Zhytomyr
8
11
Tiago de Santana da Silva
Vorskla Poltava
7
12
Andrii Bogdanov
Kolos Kovalivka
7
13
Andriy Kukharuk
FC Veres Rivne
7
14
Yegor Prokopenko
Obolon Kyiv
7
15
Gennady Pasich
LNZ Lebedyn
7
16
Vladyslav Andriyovych Pryimak
Obolon Kyiv
7
17
Djihad Bizimana
FC Kryvbas Kriviy Rih
7
18
Nazariy Muravskyi
LNZ Lebedyn
7
19
Mykyta Burda
Kolos Kovalivka
7
20
Timur Korablin
FK Minai
6
21
Taras Dmytruk
FK Minai
6
22
Jon Sporn
Chernomorets Odessa
6
23
Georgiy Sudakov
Shakhtar Donetsk
6
24
Sergiy Nikolaevich Loginov
PFC Oleksandria
6
25
Volodymyr Salyuk
Chernomorets Odessa
6
26
Vadym Vitenchuk
FK Minai
6
27
Mykola Matvienko
Shakhtar Donetsk
6
28
Vitalii Roman
FC Rukh Lviv
6
29
Kodjo Aziangbe
FC Zorya Lugansk
5
30
Denys Teslyuk
FC Rukh Lviv
5
31
Volodymyr Shepelev
Dynamo Kiev
5
32
Vasyl Runic
FC Rukh Lviv
5
33
Serhiy Rybalka
LNZ Lebedyn
5
34
Denys Norenkov
LNZ Lebedyn
5
35
Sapuha Marko Andriiovych
FC Rukh Lviv
5
36
Kyrylo Siheiev
PFC Oleksandria
5
37
Sergiy Myakushko
Kolos Kovalivka
5
38
Maksym Zhychykov
FC Metalist 1925
5
39
Semen Vovchenko
FC Veres Rivne
5
40
Oleksandr Chornomorets
Kolos Kovalivka
5
41
Vladislav Sharay
FC Veres Rivne
5
42
Krupskyi Illia
Vorskla Poltava
5
43
Oleg Kozhushko
FC Kryvbas Kriviy Rih
5
44
Mykola Shaparenko
Dynamo Kiev
5
45
Vladyslav Dubinchak
Dynamo Kiev
5
46
Artem Hennadiiovych Smoliakov
Polissya Zhytomyr
5
47
Yevgeniy Shevchenko
FC Veres Rivne
5
48
Danylo Beskorovainyi
FC Kryvbas Kriviy Rih
5
49
Vitaliy Boyko
LNZ Lebedyn
5
50
Eduardo Guerrero
FC Zorya Lugansk
5
Red cards
1
Daniil Sergeevich
Vorskla Poltava
2
2
Bogdan Kushnirenko
Polissya Zhytomyr
2
3
Artem Bondarenko
Shakhtar Donetsk
2
4
Volodymyr Salyuk
Chernomorets Odessa
2
5
Kiril Popov
Kolos Kovalivka
1
6
Andrii Hitchenko
Polissya Zhytomyr
1
7
Artem Vovkun
Obolon Kyiv
1
8
Eguinaldo
Shakhtar Donetsk
1
9
Marko Mrvaljevic
FC Veres Rivne
1
10
Oleksandr Rybka
Obolon Kyiv
1
11
Yaroslav Rakitskiy
Shakhtar Donetsk
1
12
Vladislav Semotyuk
FC Kryvbas Kriviy Rih
1
13
Maksim Marusic
FC Veres Rivne
1
14
Maksym Lopyronok
LNZ Lebedyn
1
15
Nikolay Alexandrovich Zolotov
Kolos Kovalivka
1
16
Miguel Campos
PFC Oleksandria
1
17
Sergiy Sukhanov
Obolon Kyiv
1
18
Giorgi Gocholeishvili
Shakhtar Donetsk
1
19
Igor Kurylo
FC Metalist 1925
1
20
Oleksandr Karavaev
Dynamo Kiev
1
21
Artur Avagimyan
PFC Oleksandria
1
22
Dmytro Khomchenovsky
FC Kryvbas Kriviy Rih
1
23
Oleksandr Sklyar
Vorskla Poltava
1
24
Hrvoje Ilic
FC Kryvbas Kriviy Rih
1
25
Oleksandr Bandura
FK Minai
1
26
Mykyta Bezugly
FC Metalist 1925
1
27
Luka Gucek
Chernomorets Odessa
1
28
Oleksandr Yatsyk
FC Zorya Lugansk
1
29
Krupskyi Illia
Vorskla Poltava
1
30
Oleksandr Saputin
FC Zorya Lugansk
1
31
Danylo Beskorovainyi
FC Kryvbas Kriviy Rih
1
32
Oleksandr Tymchyk
Dynamo Kiev
1
33
Oleksandr Zubkov
Shakhtar Donetsk
1
34
Oleg Mozil
FC Metalist 1925
1
35
Denys Popov
Dynamo Kiev
1
36
Vitalii Roman
FC Rukh Lviv
1
37
Eduard Sarapii
Dnipro-1
1
38
Serhii Chobotenko
Polissya Zhytomyr
1